Andor.cz - Dračí doupě online

Hostinec? 

Křesťanství a církev

Mimochodem, abychom se tu také něco dozvěděli, mám pro vás krásný pořad na Českém rozhlase od Jana Fingerlanda.

Vypráví o vzniku státu Israel, strhujícím způsobem a stroze popisuje fakta bez jakéhokoli hodnocení. Doporučuju moc si to poslechnout.

odkaz

Správci stolu

Windroff

zde nemáte právo psát

Crenshaw - 02. září 2020 00:59
garipii2925.png
Jop Letničáci :D Popsals to i tak zcela přesně. Bez ČCE bychom nevznikli.
Jak je to s muslimy jsem sice chvilku taky uvažoval, ale smetl jsem to ze stolu hlavně právě tím Ježíšem, to bych totiž musel začít přehodnocovat i postoj ke svědkům Jehovovým, a tam mám jisté bariéry. Určitě by to ale bylo zajímavé hlubší zamyšlení, ale na mé mozkové závity už je přecijen pozdní hodina, třebas se k tomu vrátím, ale dřív jak pozítří se tu nezjevim, zatím zdar.
 
Landstreicher - 01. září 2020 22:45
sirko6085.jpg
Crenshaw 01. září 2020 20:51

No nepochybuji, že i mezi evangelíky jsou netolerantní hňupové, ale pokaždé, když se řeší nějaká celospolečenská debata na nějaké ožehavé téma spojené s náboženstvím a církví a já se mrknu na vyjádření našeho "staršovstva" případně synodní rady ČCE musím zcela neskromně říct, že jsem hrdý na liberální, svobodomyslný a moderní přístup naší církve. Ať už se jednalo o Duku a jiné chuje "pobuřující" hru v Brně, vztah k homosexuálům, uprchlíkům a další věci které teď nemám v hlavě. Nikdy se nepropůjčili k populistické cestě, zvláště v době tzv. uprchlické krize, kdy Duka zcela otevřeně jel populistickou nenávistnou kampaň, tak synodní rada vydala prohlášení, které se opravdu mnoha lidem vystrašenými medii nelíbilo.

Nemá to vyznít, nijak pohrdavě, se stejnými názory se potkávám u většiny rozumných katolíků, ale když tohle to dělají a hlásají vrcholní představitelé církve tedy "shromáždění pánova" pak fakt nemám chuť být ve stejném a ani se tvářit, že tohle je stejná parta ke které patřím, pokud hlásá takováhle hovna.

Co se týče ostatních náboženství, jak říkám nemám nejmenší problém je vnímat jako lid na stejné cestě. V Koránu mám oblíbený ajet v druhé súře 2:62 Věru ti, kdož uvěřili, a ti, kdož jsou židy, křesťany a sabejci, ti, kdož uvěřili v Boha a v den soudný a konali zbožné skutky - ti naleznou odměnu u Pána svého a nemusí mít strach a nebudou zarmouceni.

Celkem vystihuje muj postoj k ostatním (nejen) abrahámovským náboženstvím různé cesty k JEDNOMU cíli. protože "V jednoho Boha věřiti budeš .... atd. "
Ale, to by asi bylo na sakra dlouhou debatu a první protiargument by byl určitě spasení skrze Ježíše Krista jenže otázka je co je to "spasení skrze Ježíše Krista" jedná se skutečně o vyvolení pouze a jen křesťanů? Jsme opravdu tak arogantní, že si myslíme, že se jedná jen a pouze o nás? Co vlastně ten Ježíš v Evangeliích ukazuje? Jak se chová, co dělá, ten levičáckej anarcho-židovskej hippík? Ukazuje, že si váží dobrých ohleduplných lidí bez ohledu na původ, pohlaví a vlastně i tehdejších náboženských proudů. Asi chápeš kam tím směřuju. Raději toho nechám je to jen k zamyšlení.

S čím mám asi problém, jsou kastovní náboženství, ale tam je to prostě úplně jinej nesociální systém, který prostě asi člověk z naší oblasti muže chápat jen těžko, prostě se mi ekluje princip narodil ses jako chudák a mužeš si za to sám, protože je to tvoje karma a já ti nepomužu i když můžu prostě proto, že to je tvůj trest z předchozích životů. Zjednodušuju samosebou.

Křestanské společenství - to jsou charismatické evangelikální církve - letničáci? Moc o tom nevím, docela mě letničáci zajímali, tedy z religionistického hlediska. Mluvení jazyky, probuzení, ty přímluvy a tak. Je to ono nebo si to pletu?
 
Crenshaw - 01. září 2020 20:51
garipii2925.png
Landstreicher 01. září 2020 16:41
Myslím, že na to skutečně nemusí být člověk katolík, našinec není lepší.

Co se příslušnosti týče, tak Křestanské společenství, ale nepovažuju to za důležité, nejsme lepší ani horší, než jiné církve. Nakoukl jsem do docela dost denominací, v rámci propagace kurzů Alfa po republice a každá má něco dobrého a něco trochu míň. Akorát všechna náboženství bych do jednoho pytle skutečně netahal, to už zavání humanismem :)
 
Landstreicher - 01. září 2020 16:41
sirko6085.jpg
Poli-chan 31. srpna 2020 17:08

Crenshaw 31. srpna 2020 20:11

No a když jsme u té ekumeny. To máme fajn lidi katolíky občas a pak takovéhle ultračuráky. S těmi opravdu nemám ani v nejmenším zájem ani se tvářit, že jsme z jednoho "oikúmené". odkaz
 
Landstreicher - 01. září 2020 16:35
sirko6085.jpg
Poli-chan 31. srpna 2020 17:08
Nemůžu nesouhlasit věřím, že tomu je tak, jak píšeš, že i v tom politickém aktu byla i upřímná náboženská víra. Ale politický akt to určitě byl. A když nebudeme chodit kolem horké kaše tak si mužeme i přiznat, že to je prostě hejtění protestantů co se dostalo na ten sloup.
Určitě, ale si nenamlouvejme, že v 1652 konfese plně ovlivňovala politiku. Už z toho, že katolická Francie podporuje Švédy a Nizozemce a bojuje s katolickými Habsburky a nebo luteránské Sasko a Dánsko bojuje na katolické straně v druhé části války. A nebo na "malé" osobní bázi francouzský hugenot de Souches brání Brno před Torstensonem.

Pragmatismus je věčný bez ohledu na náboženství.

Sloup měl být poděkování Holy Molly, ale taky ukázání politické převahy a to, že se jim podařilo vypakovat z ZKČ protestantskou chátru, že jim prostě dupli na krk.
Myslím, že není třeba to přikrášlovat. Politika i náboženství bylo prostě provázané.

Ale myslím, že vlastně píšu o tom samém co ty.


Crenshaw 31. srpna 2020 20:11


Jaká evangelická církev? ČCE, Husiti nebo něco jiného?

Je fajn, že fandíš ekumeně, taky jsem to tak měl, teď už moc ne i když si stále myslím, že je uplně jedno kdo má jakou církev, dokonce i náboženství. Znám plno fajn katolíků, muslimů i nějakého toho žida, ale vždy to nakonec je o tom jestli je dotyčný jedinec tolerantní a rozumný a nebo ne.

Asi nepotřebuju trpět na špatném kázání katolického kněze a nebo chutbě špatnýho Imáma. Ani nezapomenu na to jak naše rodina musela tajně se scházet při bohoslužbách, jak je katolíci šikanovali a pak po tolerančním patentu si je zvali na panství vysvětlit proč se přihlásili k reformované církvi. Je to rodinná historie, která se nemá zapomenout, ale by neměla ovlivňovat současný postoj k ostatním.
Rodina od manželky je hodně katolická a i přes to vycházíme velmi dobře, moje oblíbená spolupracovnice v práci je benediktinka, kolega co dělá 19. katolík s obrazem papeže u komplu, vedoucí taky velmi upřímná katolička co dělá baroko. A já když jsem byl na motorce v Bosně jsem jim přivezl nějaký katolický devocionálie z Medžugorje a když jsem byl v Íránu nějaký šítský věci.
Ale to nemělo nic společného z ekumenou, jen s lidským přistupem a tím, že jsou prostě lidi normální a tolerantní v životě jako takovém.
Takže tak bych bych asi přistupoval i k tomu klubíku kde chceš hrát deskovky a drd. Nevěřím tomu, že někdo nechápe pojem hry a to, že ve hře se chová jako někdo jiný. Tedy to je to lhaní a přetvařování jako jiná postava. Asi bych se jich zeptal, jestli jim vadí i divadlo, literatura, filmy či počítačové hry. Kdo chce přijde a bude hrát a kdo ne tak ne a muže si na to vymyslet výmluvu o problému přetvářky a nebo taky bolení břicha.
 
Crenshaw - 31. srpna 2020 20:11
garipii2925.png
Landstreicher 31. srpna 2020 10:22
Je to pravda, že pohoršovat může na každém kroku stejně dobře tisíc jiných věcí. Ale přecijen bych nechtěl být kamenem úrazu těm, kteří k tomu přistupují skrze svou osobní víru, pro kterou to problém je. Chtěl bych právě udělat nějaký klubík, kde se budou setkávat věřící s nevěřícími nad tím co mají rádi, kde by se třeba hrál dračák a deskovky, ale už jen z mládeže bylo velké procento mladých, kteří odmítali hrát hry, kde by museli v rámci pravidel lhát nebo se přetvařovat, deskovky typu Arkham Horror ani nepočítám... a jasně, že by to nemuselo být pro ně, ale zas nechci aby tím utrpěla jejich víra, , že si třeba řeknou, když pro "ně" to není problém proč by to měl být problém pro mně...no a pak začnou zacházet ještě dál, upřímně mne těší, že i při hrách chtějí být sami sebou. No a konkrétně u nás ta skupina lidí, která je apriori proti čemukoliv, kde se zmiňuje kouzlení je docela početná a protivit se jim taky nechci, ikdyž nerozumím jejich argumentům (proto se je snažím vyzvědět tady).

Co se Mariánského sloupu týče, měl jsem o něm nedávno něco napsat k ekumenickému setkání ku příležitosti čtyřset letého výročí Bílé hory, asi jste to tu probrali ze všech stran (A neskutečně mne těší že střízlivě, taktně a s logickými závěry) krom toho pro mně asi nejpodstatnějšího aspektu a to je duchovní stránka věci.... na to má asi každý svůj názor dle toho jak křesťanství prožívá a na co klade důraz, ale při hledání Božího království je to pro mne milost a pokoj. Jsem sice protestant, ale dost fandící ekumeně a myslím že katolíci jsou rovnocenné Boží děti. Jestli někdo říká (ano, mezi námi protestanty jsem to slyšel) že to promění duchovní atmosféru na Staromáku, nebo tak cosi, a démoni z té modloslužby budou mít radost, tak tvrdím, že démonům je to šumák, ale určitě se nemůžou nabažit té zloby, kterou to právě vneslo mezi křesťany. Takže i pokud to znamená ústupek ze strany protestantů,budiž- znamená to "nevýhru" protistrany, a tou rozhodně nemyslím katolíky... náš boj není proti krvi a tělu, a v tomhle případě ani kameni.
 
Poli-chan - 31. srpna 2020 17:27
salami-smile-297x3005021.jpg
Wraith 31. srpna 2020 17:17
obávám se, že se mnou polemizuješ na poli, kam jsem vůbec nevkročil :-) Já jen zdůraznil, že politický akt v 17. století neznamená akt nábožensky neupřímný :-)
 
Poli-chan - 31. srpna 2020 17:08
salami-smile-297x3005021.jpg
Landstreicher 31. srpna 2020 15:15
já nemluvil o protestantech obecně ale o některých reformovaných evangelikálních církvích v ČR, to je v případě úcty k Marii velice zásadní rozdíl.

ještě bych si ale dovolil nesouhlasit s tím, že postavení sloupu byl politický akt. Souhlasil bych, že to byl TAKÉ politický akt. Jednak jako historik určitě uznáš, že v sedmnáctém století bylo náboženské cítění samo o sobě důvodem k politickému činnosti. Já nepochybuji o tom, že Ferdinand III. byl přesvědčený silně věřící katolík, který opravdu věřil, že mu Panna Maria pomohla a že jednal v zájmu pravé a spravedlivé církve. A stejně tak věřím, že se pražané opravdu během válek a během švédského tažení k Marii modlili a že spousta z nich vztyčení sloupu oslavovala. Tohle to nepochopení vnitřního života člověka v baroku je podle mě hrozně nebezpečné.
 
Landstreicher - 31. srpna 2020 15:15
sirko6085.jpg
Poli-chan 31. srpna 2020 13:26

JJ naprostej souhlas za mě jako evangelíka určitě. Myslím, že málo koho sere to, že je to mariánský sloup protože i my protestanté máme v úctě panu Marii. (tedy není pravda co píšeš, že vy ji uctíváte a my ne.) Jen nezobrazujeme, nesocháme, atd... podle 2. přikázání Neučiníš sobě rytiny, ale to je vše.

Upřímně by myslím 90% protestatnů nepohoršilo kdyby to byl novej moderní autentický mariánský sloup a ne špatná kopírka starýho kontroverzního sloupu. Ona tedy mi nakonec ta debata přijde zcestná z pohledu religiozního. Byl postaven jako politický akt, byl shozen jako politický akt a opět postaven jako politický. Pana Marie v tomto kontextu má Bohužel naprosto marginální místo. Tedy pokud by byl postavený fungl nový s výběrkem asi by to proběhlo o dost smířlivěji. Ekumenická rada církví by se proti toku určitě nepostavila. Dokonce i v tom jejich vyjádření bylo negativní stanovisko pro tento sloup s symbolikou hanící protestantské církve. Takhle to akorát rozjitřilo vody.
Jenže kdyby chyby, Váňa měl sloup hotový ze zakázky od spolku pro obnovu Mariánského sloupu a bylo ho třeba někam udat. Nikoho se neptali a prosadili, tak se to holt dělá u určité papalášské skupiny lidí.
Mě osobně to hodně poškodilo pohled na katolíky.Wraith 31. srpna 2020 13:01
Je to podle všeho Urban legenda jak píše Poli, ale seriozně se tomu pár lidí věnovalo a nic nezjistilo. Je pravděpodobné, že mohla u toho být, jestli si vzpomínám dobře tak snad nějaký její strýc měl něco společného s těma hasičama co ten sloup pomáhali strhnout, ale jinak je vše na vodě. Rozhodně by hasiči nenechávali 16 letou holku lézt na vrch sloupu, aby tam vázala smyčku. To je blbost. Beztak to rozšířil Msgr. Šrámek ten se namontoval do všeho :-)
 
Poli-chan - 31. srpna 2020 13:43
salami-smile-297x3005021.jpg
Wraith 31. srpna 2020 13:01
Myslím, že se všichni shodneme na tom, že "šestnáctiletá Milada Horáková vylezla na sloup, kde obmotala smyčku kolem krku panenky Marie, aby následně zemřela stejným způsobem" je jen docela pěkná Urban Legend (čistě kulturně antropologicky, ne obsahově).
Ale jako být tam někde v davu asi mohla, co jsem ale se to ale cca před rokem snažil zjistit, žádný dobový záznam o tom nebyl.
 
Poli-chan - 31. srpna 2020 13:26
salami-smile-297x3005021.jpg
Landstreicher 31. srpna 2020 11:31
Můj postoj k Mariánskému sloupu vystihl docela přesně Halík v nějakém rozhovor (a že zrovna s ním úplně často nesouhlasím): cituji: "Od počátku jsem se domníval, že celá kauza okolo toho sloupu by měla být spíš záležitostí historiků umění a urbanistů, abychom se do toho jako teologové příliš nepletli. Protože jsem hluboce přesvědčen, že i když tam sloup bude, nebo nebude, tak český národ nebude ani o fous zbožnější, katoličtější nebo mariánštější."(konec citace)

Jsem vlastně rád, že tam ten sloup je, už jen aby konečně zase Hus měl ten svůj falický protipól, kvůli kterému byl postavený takhle rozkydnutě. Ale hrozně mě štvou ty opičárny kolem toho a jak se zase ozvala tak nejhorší katolická pakáž, která opravdu vypadá jako že se vrátila z roku 1914 a je ráda, že jí někdo koupil novou, kdysi rozbitou hračku.
Pokud to mělo být gesto ekumeny, měla k tomu být veřejně přizvána ekumenická rada církví. Vždyť z toho opravdu mohla být hezká akce. Ale pražské arcibiskupství má podle mě obecně tendenci volat po všekřesťanství, jen když z toho má něco kápnout jí.
Na druhou stranu, zklamali mě i někteří představitelé (především) reformovaných církví, kteří otázku otočili do teologických rovin modloslužebnictví a vzývání mrtvých (ano, opravdu jsem se s tím setkal u osob ve vedení církevních sborů). Ano, my katolíci uctíváme Pannu Marii, ano víme, že oni ne. Myslím, že na tenhle rozdíl jsme přišli už docela dávno. A najednou jsou evangelíci zase na straně antiklerikálů a užívají si to :-0 Už od vztyčení čekám na větu, "ostatně Masaryk byl evangelík" :-D

Navíc si myslím, že lepší než nějaká kunsthistoriky zpochybněná replika měla vzniknout (když už) nějaká úplně nová, moderní forma. Nechápu, proč by nemohl vzniknout mariánský sloup na který by byla vypsána úplně normální umělecká soutěž jako na jakoukoli jinou sochu ve veřejném prostoru.

Takže ve zkratce mně nevadí, byl sem se u něj pomodlit, ale asi bych byl raději aby tam nestál, než aby se na něj nalepilo ovčáčkodukovanské mariánské sdružení.
 
Landstreicher - 31. srpna 2020 11:31
sirko6085.jpg
Wraith 31. srpna 2020 10:38

No mě už to přijde celé naprosto tragikomické a vlastně je mi upřímných katolíků v téhle kauze dost líto.

Je několik pozic asi jak se na to všechno dívat.

Z pozice dějin 20. století - akt jeho zničení neodmyslitelně patří ke vzniku ČSR ať byl Franta Sauer jakejkoliv a představa odstraňování Habsburské nadvlády tímto činem jakkoliv hloupá, byl to akt antiklerikální, který k vzniku čsr patří. Sloup byl stavěn jako politické prohlášení ve své době a taky tak dopad.

z pozice ekumeny a křesťanství v ČR - bylo několik podmínek k navrácení sloupu a jedna z nich bylo souhlas ekumenické rady církví, ten nikdy nebyl dán, protože i když to bylo projednáváno nebyl udělen souhlas, kvůli symbolice a politickému významu směřujícímu proti evangelickým církvím.

z pozice kunsthistorie: Akademie věd ČR oddělení kunsthistorie vydalo memorandum věnující se této napodobenině a AV rozhodně nedoporučila tento sloup tam stavět, jednak pro symboliku druhak pro zpracování napodobeniny (záměrně nepíši replika a nebo kopie protože se nejedná o repliku)

z pozice občanské společnosti a veřejného prostoru. Nikdy nebylo téma návratu mariánského sloupu předloženo široké veřejnosti, aby mohla vzniknout nějaká závazná debata. Nikdo se neptal pražanů příslušného městského obvodu, jestli to tam někdo chce. Nejen že aktivita vznikla bez veřejné debaty, ale vznikal i bez veřejné soutěže. Sochař Váňa byl prostě vybrán samozvaným spolkem, vytvořil a hotovka.

Z pozice určité skupiny katolíků: Je to sloup smíření. Prostě to chceme a chceme to na staromáku a co si přejí ostatní nás nezajímá tak se s tím Smiřte!


Asi by se dala řešit i pozice evangelíků, kteří jsou z toho spíše zhnuseni celou tou šarádou, ale nejtrapnější mi přijde jak se snaží si přihřát polivčičku v této sračce největší odpad republiky, Duka nuka boy, Ovčáček, Zeman, Bobina a ta mládá pička z Kalusovýho institutu. Fakt říkám tenhle posranej kousek betonu a pískovce, poškodil ekumenu i jméno katolíků u nás víc jak cokoliv za posledních 20 - 30 let
 
Landstreicher - 31. srpna 2020 10:22
sirko6085.jpg
Poli-chan 27. srpna 2020 08:54
To je mi zajímavé jak nám to tu vylízá na povrch, přeci jen tu od doby Windroffa nějací katolíci zbyli. Ale je to fajn rovnou se tě zeptám na mé poslední dobou oblíbené "ekumenické" téma Tvůj názor katolíka na Mariánský sloup na staromáku?Crenshaw 26. srpna 2020 16:49
Dle mého z každého symbolu, knihy či písničky člověk může udělat něco špatného a nepřístojného. Jako polská katolická církev nám už dlouho dává příklady jak to nedělat. Naposledy zakázali hrát na svatbách hudbu co si manželé vyberou a je tam kromě Cohenovy Hallelujah taky třeba Ave Maria Johanna Sebastiana Bacha (asi, že to je Luterán) Takže bych k fantasy sci fi a podobné literatuře přistupoval, z vlastních rozumových pozic a na celou církev co se sere do čeho nemá bych se neohlížel. Ale já jsem evangelík takže nevím, jestli je to odpověď, kterou jsi hledal.
 
Poli-chan - 28. srpna 2020 10:58
salami-smile-297x3005021.jpg
Maxx 27. srpna 2020 16:23
Tuhle knížky jsem četl a na autora bych aplikoval svou poslední větu. Jsem dodnes přesvědčen, že to byla nějaká zakázková tvorba snažící se vydělat na kontroverzi.

Navíc už tehdy jsem se snažil něco podstatného zjistil o autorovi a zjistil sem veliké nic, takže mě vůbec překvapuje, že si té knihy vůbec někdo všiml :-o
 
Maxx - 27. srpna 2020 16:23
nazi-cat-is-nazi_o_9838435978.jpg
Poli-chan 27. srpna 2020 08:54
Harrymu Pottrovi bolo minimálne slovenským kleroautorom Žitňanským vyčítané práve to, že sa miestami snaží pôsobiť ako pro-kresťanská vec či konkrétne že vykresľuje paralelu medzi Harrym a Ježíšom ale narozdiel od druhého menovaného je Harry miestami trochu dement a kretén (hlavne v puberte) a teda je jeho prirovnávanie k Ježíšovi hereze a zlo.
Plus, kritizujú sa tam veci ako vykresľovanie Haloweenu ako niečoho cool a fajn; že dobré postavy niekedy robia zlé veci čím ospravedlňujú páchanie zla; že scény s mandragororami (či ako sa v češtin volajú tie kvety čo kričia) podporujú potraty a testovanie liekov na deťoch a že postava Snape je na detskú myseľ príliš náročná a celkovo by deti nemali čítať o postavách ktoré sú šedé a morálne na hrane, vždy musí byť jasne rozlíšiteľné dobro a zlo.

Tu je tá knižka: odkaz

Viac k téme asi nemám, ale na toto som si spomenul :D
 
Poli-chan - 27. srpna 2020 08:54
salami-smile-297x3005021.jpg
Crenshaw 26. srpna 2020 16:49
Ahoj :-)
Jsem křesťan, katolík a dokonce mimo jiné vystudovaný katecheta (učitel náboženství) - přestože to nedělám a snad nikdy dělat nebudu :-). A k fantasy a sci-fi mám vztah myslím více než dobrý. Jako v skoro v každé literatuře zde existují knížky od čistě antináboženských a antiklerikálních až po nepokrytě křesťanské, navíc to, že se světonázor autora neshoduje s mým nemusí znamenat, že jde o špatnou knihu.

Ostatně čtyři pilíře moderní fantasy napsali silně věřící muži či dokonce profesionální teologové (George MacDonald, G. K. Chesterton, J.R.R. Tolkien, C. S. Lewis) a všichni svou víru do děl silně promítli. Narnie je nepokrytě křesťanská série pro mládež, Tolkien to sice v dopisech občas popíral, ale jeho křesťanské smýšlení je v knihách jasně čitelné.
I ten Harry Potter vlastně má silně křesťanské téma sebeobětování a nesmrtelnost, ostatně Rowlingová se opakovaně prohlašovala za křesťanku (i když nevím, jak to má zrovna teď, u ní je to složité).

Pokud se někde objeví výkřiky proti sci-fi a fantasy, jde většinou o téma "nevhodné pro děti" jako tomu bylo právě u Harryho Pottera, kterého někteří duchovní a samozvaní strážci nevinných dítek považovali za příliš temného(?) a navádějícího k okultismu. Jsou to ale většinou prohlášení zmatených, duševně starých nebo šílených osob (smutné je, že se občas objeví i v církevních strukturách), nakonec se ale skoro vždy najde někdo s dostatečnou autoritou a uvede věci na pravou míru - alespoň v mimopolské Evropě to tak je :-D. Je ale pravda, že nemám moc zkušeností s menšími uzavřenými komunitami, kde mohou být pravidla přísnější, co se týká obecně zábavné literatury - ale tady už nejde o to, zda jsou to křesťanské, jehovisté, židé nebo hnutí Hare Krišna :-)
Proslulý je výrok jednoho českého kněze a teologa, který prohlásil, že když jeho k okultismu nesvedla ani Saxana, tak si nemyslí, že by měl Harry Potter u dnešních dětí větší šance.

Jeden můj bývalý spolužák z univerzity, který je nyní knězem, vede (nebo nedávno ještě vedl) farní mládež a současně jim sloužil jako Pán Jeskyně při hraní dračího doupěte :-)

Ve zkratce jde o to, že křesťan může a měl by číst vše a nebýt debil :-0
 
Crenshaw - 26. srpna 2020 16:49
garipii2925.png
Ahojte, zaujal mne název stolu, ačkoliv je tu nějako mrtvo, je tu nějaký křesťan? Docela by mne zajímaly Vaše názory na scifi a fantasy, vím že v některých kruzích by třeba kniha Harry Potter letěla z okna...
 
Eskel - 05. listopadu 2018 15:47
esk_nu26101121.jpg
Skvělý kanál s pouliční epistemologií, vřele doporučuji
https://www.youtube.com/channel/UCtShJugohT2eaolubHnIuMg/videos?app=desktop
 
Landstreicher - 04. května 2018 16:41
sirko6085.jpg
H U S I T A 04. května 2018 14:26
Taky se to na teologických fakultách učí :-) ješte i s výklady jednotlivých posunů významu.

Vůbec výklad svatých textů je hodně zajímavá disciplína a nemusí se jednat jen o Bibli, ale i Toru a Korán či cokoliv dalšího. Člověk musí přihlédnout i k těm změnám myšlení. Docela by mě zajímalo co by ten anarchohipík Ježíš řekl při setkáním s Dominikem Dukou. Asi by se pozvracel.
 
H U S I T A - 04. května 2018 14:26
default.jpg
Hele, ale přece mě udivuje, že tu je někdo, kdo se o to zajímá. Já jsem za několik let nenarazil na člověka, který by se o to sám zajímal (myslím reálně). S těmi překlady máš pravdu, asi by pro člověka studujícího Bibli bylo nejlepší se naučit řecky, hebrejsky a aramejský.
 
 
 
Andor.cz o.s. © 2003 - 2021 hostováno na VPS u wedos.com
Za obsah příspěvků zodpovídá zadavatel, ne redakce, či administrátor portálu www.Andor.cz
Dračí doupě, DrD a ALTAR jsou zapsané ochranné známky nakladatelství ALTAR

doba vygenerování stránky: 0.22631096839905 sekund

na začátek stránky